Sarwin

تأثیر اصول طراحی پارامتری در طراحی داخلی


نویسنده: امیر پل رودی تاریخ ایجاد: ۱۳۹۸/۱۲/۱۹ گروه: طراحی داخلی بازدید: 8351 پسند:

بنر پارامتریک

تأثیر اصول طراحی پارامتری در طراحی داخلی

طراحی پارامتری راهکار ایجاد ارتباط پارامترها با یکدیگر به منظور ایجاد راه حل های طراحی و معماری است. زمینه طراحی پارامتریک فضاهایی را ارائه می دهد که گزینه های مختلفی را برای حل هر مشکلی که ممکن است پیش بیاید ، فراهم می کند و این امر باعث می شود فرآیندهای تجزیه و تحلیل و بهینه سازی که شامل طیف گسترده ای از متغیرها است برای ایجاد طرح های بهینه و پایدار، امکان پذیر باشد.

پارامتریک

الگوریتمی مبتنی بر فرآیندهای برنامه نویسی به عنوان ابزاری اساسی در طراحی پارامتریک، با انواع مختلفی از زبان ها ایجاد شده است. هر زبان با اهداف روشنی ساخته شده است که در فرآیندهای طراحی پیچیده تر که در آن الگوریتم های مختلف با هم جمع می شوند، کاربرد دارد. در حال حاضر، استفاده از زبانهایی جهت پردازش در بین طراحان رواج یافته است. از جمله نرم افزارهای تخصصی مانند Grasshopper ، افزونه ای برای Rhinoseros و Dynamo برای Revit بطور گسترده توسط متخصصان این حوزه استفاده می شوند.
در عین حال، طراحی محاسباتی، فرآیندهای آزمایش و نمونه سازی را هنگام ایجاد یک پروژه میسر می کند، که مزایای خلاقانه زیادی را به همراه می آورد. تولید دیجیتال با فرایند طراحی یکپارچه شده است و یک پویایی دو طرفه بین کانسپت، تولید و آزمایش محصول در تمام مراحل معماری پیشنهاد می کند. امروزه این ابزارها زمینه ساز فرآیندهای نوآورانه ای در رشته های گوناگون است، از معماری و مهندسی (برای خانه ها ، ادارات ، ساخت و سازهای عمرانی ، ساختمانها) گرفته تا طراحی داخلی (مبلمان ، سقف ، راه پله ، وسایل تزئینی) و در آخر کمی هم طراحی محصول.

پارامتریکپارامتریک

طراحی پارامتری در معماری چیست؟

طراحی پارامتری در معماری در دهه 1960 با تحقیقات در مورد سیستمهای ترکیبی توسط معمار ایتالیایی، لوئیجی مورتی که به دنبال تعریف روابطی بین ابعاد وابسته در چندین پارامتر بود؛ آغاز شد. مورتی از طراحی یک استادیوم به عنوان مرجعی برای مشاهدات خود استفاده کرد. وی خاطرنشان کرد: با بررسی نوزده پارامتر گوناگون (از زاویه دید تا هزینه بتن) می توان راه حل های بهینه ساخت و ساز بدست آورد. پس از او، معماری دیگر، فری اتو، این روش را به شکلی صحیح به کار برد، که مرزهای پارامترها را از نگرشی صرفاً عددی به زیبایی شناسی سوق داد.
با تحولاتی که در زمینه های تفکر، خلاقیت و فناوری به وجود آمده، پیشرفت در زمینه طراحی پارامتری نیز مشهود است. نمونه ای از این پیشرفت با بررسی الگوهای موجود در طبیعت که توسط معماران، هنرمندان و دانشمندان انجام می شود؛ حاصل میشود. این نوع تحقیقات نشانگر سیر تحول سنت مدرن معماری به یک وضعیت جدید و پیشگامانه است که شامل طراحی داخلی و برنامه ریزی شهری برای یک رویکرد جامع تر است.

پارامتریکپاراکتریک

پیشگامان طراحی پارامتریک

معمارانی که در زمینه طراحی پارامتریک دارای اهمیت بوده اند:
کریستوفر الکساندر: برای تحقیقات خود در مورد الگوهای ساختاری.
فرانک گری: آزمایش رسمی وی منجر به خلق نرم افزاری تخصصی برای سطوح پیچیده در معماری شده است.
پاتریک شوماخر: به عنوان بخشی از تیم معماران زاها حدید نقش اساسی داشت.
گرگ لین: به دلیل علاقه خود به طراحی رایانه ای از دهه 90 بسیار معروف است. او محاسبات خود را در پارامترهای معماری ادغام كرده و در مورد این موضوع به طور گسترده نوشته است. مقالات وی نخستین بار در سال 1993 در "نمایش در معماری" ، شماره ویژه ای کریسمس به چاپ رسیده است.

پارامتریک دیزاین

هنگام استفاده از فرآیندهای طراحی پارامتری در طراحی داخلی ، بسط دادن امکانات طراحی مهم است. بهینه سازی فضا باید کاربردی باشد و برای دستیابی به فضاهای پیچیده و دلپذیر باید کلیه متغیرهای طراحی داخلی از جمله نورپردازی ، کیفیت محیط ، راحتی ، تصاویر بصری ، مبلمان و اثاثیه یکپارچه و منسجم شوند.

ویژگی های طراحی پارامتری

طراحی پارامتری، هنگامی که در طراحی معماری اجرا می شود، گزینه های ممکن را چند برابر می کند و خلاقیت طراح را تحریک می کند. علاوه بر این، این نوع ترکیبات اجازه می دهد تا یک ارتباط پویا بین طراح و ظرفیت محاسباتی برای بهره مندی از استانداردهای طراحی با توجه به بافت محیطی فراهم شود. اینها برخی از مهمترین ویژگیهای طراحی پارامتری در هنگام طراحی داخلی هستند:

اکتشاف معماری

طراحی پارامتری شامل تمامی جوانب معماری میشود و امکان کار با روش های مختلف را فراهم می آورد. با توجه به اشکال هندسی، طراحی پارامتری آزادی زیادی را در فرآیندهای آزمایشی فراهم می کند زیرا با وارد کردن اشکال پیچیده، محدودیت های فنی برداشته شده و فرایند ساخت آنها برنامه ریزی می شود تا به یک سطح بهینه از ساختار و تولید منتقل شود.

پارامتریک

طرح های منحصر به فرد (آوانگارد)

به لطف فناوری رایانه در کلیه فرآیندهای طراحی دیجیتال، می توان متغیرهایی بسیار خلاقانه در طراحی پارامتری درج کرد. تمام فرآیندی که قبلاً بطور مستقیم انجام می شد اکنون توسط کامپیوتر محاسبه می شود. طراحی پارامتری اغلب با روشی از طبیعت الهام گرفته میشود. در معماری، الگوریتم های تولیدی در زمینه پیش نمایش، فنی و عملی دارای اهمیت هستند. به همین دلیل است که طراح باید از ابزار فناوری و ظرفیت خلاقانه آنها برای بهره مندی از تمام ظرفیت موجود در پروژه ها استفاده کند.

پارامتریک

ارتباط با شرایط پیرامون

طراحی پارامتریک متغیرهای مختلفی را شامل می شود ، از شرایط یک مکان با توجه به نیازهای خاص آن گرفته تا خواسته های مشتری یا اعتبار مالی یک پروژه. در این روش، بازه متغیرها گسترده است و انواع مختلفی از راه حلهای مناسب را می توان برای هر مورد ایجاد کرد. همیشه در نظر داشته باشید که همه اصول اساسی طراحی را در نظر داشته باشید.

پارامتریک

تجدد در زیبایی

شکی نیست که طراحی پارامتری فراتر از مزایای عملکردی، از نظر زیبایی شناختی نیز چشمگیر است. از ویژگیهای بارز آن استفاده از الگوهایی با لایه های متوالی است که حسی از حرکت و تداوم را ایجاد می کند. هنگامی که از طراحی پارامتری در پلن داخلی یک خانه استفاده می شود؛ طراوت، مینیمالیسم، شخصیت و منحصربفرد بودن را به ارمغان می آورد. در اماکن تجاری نیز به تقویت برند و تمایز آن کمک می کند و حس نوآوری و لوکس بودن را منتقل می کند.
ترکیبات هندسی بسیار پیچیده، منعکس کننده زیبایی شناسی خلاقانه و فضای تجدید پذیر هستند و برای اجرای آنها از انواع مختلف مواد استفاده می شود. برخی از آنها عبارت اند از: انواع چوب مانند کاج ، توس ، گیلاس و آبنوس. استفاده از چوب (که متریالی کلاسیک به شمار می آید)به صورت ترموود، کمامان احساس مدرنی ارائه می دهند. از طرف دیگر، فلز نیز برای دستیابی به حسی قدرتمندتر و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. مواد مصنوعی نیز معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند.

پارامتریک

معماران خبره در طراحی پارامتری

طراحی بر اساس روش ها و فرآیندهای اختصاصی مشکلات را حل می کند و مستلزم بیان خلاقانه ای است که می تواند در زمینه های مختلفی از جمله معماری اعمال شود. طراحی پارامتری مشارکت طراحان را در ساختار پروژه گسترش می دهد؛ زیرا امکان ادغام چندین متغیر را فراهم می آورد. در زمینه طراحی داخلی، دامنه متغیرها شامل موارد محیطی و زنده برای نوآوری در چیدمان و طراحی مبلمان است. افزون بر این، به منظور ایجاد پروژه های بسیار راحت و پایدار، امکان بهینه سازی فضای عملکردی را فراهم می آورد.

پارامتریک

اگر علاقه مند به طراحی پارامتریک هستید میتوانید از این مقاله دیدن فرمایید.


منبع: www.echeverrimontes.com
میزان رضایت شما از این مقاله: