Sarwin

برندینگ دیزاین


نویسنده: امیررودی تاریخ ایجاد: ۱۳۹۸/۰۱/۳۰ گروه: برندینگ بازدید: 7159 پسند:

برندینگ دیزاین

ما برای شما مفهوم نام تجاری یا برند را شرح دادیم ، شما میتوانید دریابید که چرا و چگونه باید به برند تبدیل شد.

برندینگ دیزاین

 

منظور ما از برند و نام تجاری چیست؟

کلمات کلیدی برند و نام تجاری به طور آزادانه توسط همه اقشار در حوزه های مختلف و با معانی مختلف در ذهن استفاده می شود، بنابراین خوب است برای شروع از شما بپرسیم: دقیقا یک نام تجاری چیست؟

ساده ترین پاسخ این است که یک نام تجاری مجموعه ای از انجمن هایی است که فرد (یا گروهی از افراد) با یک شرکت، محصول، سرویس، فرد یا سازمان ایجاد می کند.

برای نشان دادن این ایده، بیایید نام تجاری شناخته شده در جهان را بررسی کنیم : کوکا کولا

مدیر اجرایی کوکاکولا:

اگر کوکاکولا تمام دارایی های مربوط به تولید خود را در یک فاجعه از دست بدهد، این شرکت زنده خواهد ماند. در عوض، اگر تمام مصرف کنندگان فاقد حافظه ناگهانی باشند و همه چیز مربوط به کوکاکولا را فراموش کنند، این شرکت از بین میرود.

در نظرسنجی ارزشسنجی مارک های جهانی توسط موسسه اینتربرند در سال 2007، نام تجاری کوکا کولا 65.3 میلیارد دلار ارزش داشت که تقریبا کمتر از نصف ارزش سهام این شرکت بود.

 

چه چیزی مردم را به یاد کوکاکولا می اندازد؟

اینکه فرمول آن مخفیست و همه جهان ازآن مصرف میکند. یا آن لوگو قرمز و سفید و همچنین فرم شیشه هایش.

اینها مهمترین ارتباطات با نام تجاری هستند، اما ممکن است منفی نیز باشد. به عنوان مثال، کوکا کولا ممکن است به عنوان ناسالم و یا به عنوان یک نماد امپریالیسم جهانی توسط مارک های آمریکایی دیده شود. آنچه که بعنوان یک پیوند مثبت با بعضی ها دیده می شود ممکن است برای دیگران ناخوشایند باشد و ادراکات منفی می تواند به هویت یک نام تجاری مرتبط شود، حتی اگر شرکت در تلاش برای ارائه یک شخصیت دیگر باشد.

چه چیزی مردم را به یاد کوکاکولا می اندازد؟

از دیگر نام های تجاری میتوان به تویوتا ، آمازون ، بریتیش ایرویز و حتی اشخاص یا شهرها اشاره کرد.

 

نام تجاری یا برندینگ چیست؟

اگر یک نام تجاری از مجموعه ای از ادراکات در ذهن افراد حاصل شود، نام تجاری یک تلاش برای مهار، تولید، تأثیر و کنترل این ادراکات برای کمک به کسب و کار بهتر است. هر سازمان می تواند از یک نام تجاری به عنوان ویژگی متمایز، معتمد، عامل هیجان انگیز، قابل اطمینان بودن یا هر کدام از ویژگی های مناسب برای آن کسب و کار استفاده کند.

در حالی که کنترل کامل بر یک نام تجاری به دلیل تاثیرات بیرونی امکان پذیر نیست، استفاده هوشمندانه از طراحی، تبلیغات، بازاریابی، گزینش خدمات، فرهنگ سازمانی و غیره می تواند واقعا به ایجاد تصور در ذهن افراد کمک کند که به نفع سازمان است. در بخش های مختلف صنعت، مخاطبان، رقبا، تحویل و جنبه های خدمات ، نام تجاری ممکن است متفاوت باشد، اما مهم ، اصل بودن شماست که شما را متمایز میسازد.

 

برندها چگونه تغییر می کنند؟

در چند سال گذشته، انقلاب ارتباطات دیجیتال این تعادل را کاملا تغییر داده است. صدای مصرف کننده به صدای بلندتر و عمیقتر تبدیل شده است. مصرف کنندگان می توانند تجربه خود را از یک برند منتشر کنند و آن را با تجربه دیگران مقایسه کنند. توانایی نام تجاری برای پاسخ دادن به این مساله می تواند تأثیر عمیقی بر نحوه ادراک آنها داشته باشد. این مساله بر برندها تاثیر می گذارد که به برجسته شدن آن بیانجامد.

بیایید به کوکا کولا برگردیم. پس از 13 سال حاکمیت در سال 2013، آنها از جایگاه بالای فهرست 100 برند بین المللی برتر جهانی پایین آمدند. دو علامت تجاری که از آن پیشی گرفتند ، نشان دهنده تغییر جهان بوده است. در شماره اول اپل بود و در شماره دوم گوگل. هر دو شرکت ریشه در نوآوری های تکنولوژیکی دارند، اما شاید مهمتر از همه این است هر دو برند بر روی ارائه محصولات و خدمات متمرکز هستند و زندگی مردم را ساده تر می کند

تحول اپل از یک تولید کننده کامپیوتر به یک غول رسانه ای فقط به دلیل معرفی آی پاد و آی فون صورت نگرفت. این اتفاق افتاد زیرا آنها خدمات جدید انقلابی مانند آی تونز و اپ استور ایجاد کردند. آنها بسیار سخت در مورد مشتری خود فکر کردند تا زندگی را ساده تر کنند. در حالی که گوگل شروع به توسعه محصولات سخت افزاری کرده است، نام تجاری آن در سرویس جستجوی باورنکردنی محبوبش ریشه دارد

هر دو این برندها به طور قاطعانه مشتری محور هستند و نام تجاری و رفتار واکنشی عالی آنها را قادر به ساخت انواع مناسب ارتباط با مشتریان خود برای رشد می کنند. خود کوکاکولا اما نوآوری های خاصی برای برند خود داشته است. به طور مثال آنها در سال 2013 با ایجاد کمپینی امکان خرید بطری هایی با نام خود افراد را به وجود آوردند.

 

چرا شما به یک نام تجاری نیاز دارید؟

نام تجاری می تواند به شما کمک کند که از رقبا خود پیشی بگیرید، به مشتریان خود اضافه کنید و با آنها ارتباط برقرار کنید.

 

ایجاد تفاوت

نام تجاری یک راه برای روشن کردن چیزی است که پیشنهاد شما را متفاوت و مطلوب تر از دیگران می نماید. نام تجاری مؤثر، یک محصول یا سازمان را از یک کالای تجاری در میان کالاهای مشابه یکسان برتر می سازد تا به چیزی با شخصیت و با وعده های منحصر به فرد تبدیل شود. این می تواند موجب تشدید عاطفی در ذهن مصرف کنندگان شود که محصولات و خدمات را با استفاده از قضاوت عاطفی و عملگرا انتخاب می کنند

برای مثال، کره ارگانیک راشل برای طراحی بسته بندی خود سیاه را انتخاب کرد، بنابراین از رنگ های معمولی زرد، طلایی و سبز (الهام از نور خورشید و زمینه ها) که توسط محصولات رقیب استفاده می شود، تمایز پیدا می کند. نتیجه این است که برند میشود و به خاطر جسارتش حتی میتواند گرانترمحصولاتش را عرضه کند.

ایجاد تفاوت

 

ارزش افزوده

مردم عمدتا مایل به پرداخت بیشتر برای یک محصول مارکدار از آنچه که برای چیزی که تا حد زیادی بدون مارک است،هستند.  یک نام تجاری را می توان با طیف وسیعی از پیشنهادات و ارزشهای افزوده گسترش داد.

برای مثال، تسکو، کار خود را به عنوان سوپر مارکتی با رویکرد اقتصادی آغاز کرد و در حال حاضر طیف گسترده ای از محصولات را از مبلمان گرفته تا بیمه می فروشد. اما یک ایده تطبیقی مانند سهولت دسترسی و قیمت پایین، به کسب و کار اجازه می دهد به بخش های جدید بازار بدون تغییر هویت اصلی خود ورود کند

بدیهی است که این کوضوع ارزش کسب و کار را افزایش می دهد، اما مصرف کنندگان نیز به دلیل ارتباطات موجود با نام تجاری تسکو، ارزش افزوده را تحت خدمات جدید می بینند. البته، این نیز می تواند به طورمعکوس کار کند: اگر مصرف کنندگان نام تجاری "تسکو" را در مورد یک محصول دوست نداشته باشند، احتمالا محصول مدنظررا در جای دیگری انتخاب می کنند.

 

ارتباط با مردم

ایجاد ارتباط با مردم برای همه سازمان ها مهم است و یک نام تجاری می تواند ویژگی هایی را که مصرف کنندگان احساس می کنند، جذب کند.
به عنوان مثال، راه اندازی اولیه آیپاد اپل، این شرکت را از کسب و کار کامپیوتر به بازار سرگرمی وارد کرد، بازاریابی آی پاد به شدت بر روابط عاطفی افراد با موسیقی آنها تمرکز داشت.

 

عناصر کلیدی هر نام تجاری

در این بخش، چهار اصل اساسی هر نام تجاری خوب را با استفاده از نمونه هایی از دنیای کسب و کار معرفی می کنیم.

تعریف برند شما

اگر می خواهید ارزیابی کنید که آیا در حال حاضر شما صاحب برند هستید، چند جنبه کلیدی که باید در نظر داشته باشید وجود دارد:
ایده بزرگ - چه چیزی در قلب شرکت شما قرار دارد؟
ارزش ها - به چه چیزی اعتقاد دارید؟
چشم انداز - کجا بروید؟
شخصیت - چگونه می خواهید در کنار هم قرار بگیرید؟
اگر شما می توانید شروع به پاسخ دادن به این سوالات با وضوح و انطباق کنید، شما پایه ای برای ایجاد یک نام تجاری قوی دارید.

 

ایده بزرگ

یده بزرگ نیز یک مفهوم متحد است که می تواند مجموعه ای از فعالیت هایی متفاوت را در برگیرد. در حالت ایده آل، هرکاری که شما انجام میدهید، بزرگ یا کوچک، از جمله خدمات مشتری، تبلیغات، فرم سفارش وبسایت، لباس شخصی، هویت شرکتی، مرتبط با ایده اصلی شرکت است.
برای تمرکز روی ایده های بزرگ خود، باید به دقت در کسب و کار خود و بازاراطرافتان از این نوع سوالات پرسید:
چگونه می توانید ایستادگی کنید؟
پیشنهاد تو چیست؟
چه چیزی شما را متفاوت می کند؟
شخصیت شما چیست؟
مصرف کنندگان چه می خواهند یا نیاز دارند؟
آیا شکاف در بازار وجود دارد؟
برای کمک به این فرآیند، معمولا کسب دیدگاه بیرونی در مورد مسائل بسیار مفید است، بنابراین سعی کنید با مشاور مدیریت، مشاور توسعه کسب و کار یا مشاوره طراحی مشورت کنید.
پس از تصمیم گیری، تفسیر این ایده ها می تواند از طریق تکنیک های تبلیغاتی مانند طراحی، تبلیغات، رویدادها، مشارکت، آموزش کارکنان و غیره وارد عمل شوید. این فعالیت هایی است که درک و انتظار مصرف کننده از شرکت شما را ایجاد می کند؛ به عبارت دیگر، نام تجاری آن و هنگامی که شما "نام تجاری" را ایجاد کرده اید، مهمترین چیز این است که اطمینان حاصل کنید که محصولات و خدمات شما به طور پیوسته روی آن عرضه می شود.

 

IKEA ایده بزرگ

ایکیا نمونه خوبی از یک شرکت با یک ایده بزرگ است. برند آن بر مبنای مفهوم "طراحی خوب برای همه" است . کمپین های گذشته از ما خواستند که "ماجراجویی" را انجام دهیم و خانه هایمان را با مبلمان و محصولات طراحی شده با قیمت مناسب و مقرون به صرفه کنیم.

چشم انداز

ایجاد یک چشم انداز برای شرکت شما به معنی تفکر در مورد آینده است، جایی که می خواهید، نگاه کردن به راه هایی برای به چالش بردن بازار. یک چشم انداز ممکن است در مقیاس بسیار بزرگ باشد، یا ممکن است ساده باشد به عنوان ارائه محصول موجود به روش کاملا جدید.

اگرچه دیدگاه های شرکت ها اغلب به صورت فرمالیته از سوی مدیر ارشد عنوان میشود،اما یک دیدگاه قابل قبول می تواند به شما در ساخت برخی ازمسائل عملی تر در استراتژی توسعه عمل کند.

 

مایکروسافت: چشم انداز

یک نمونه از چشم انداز در مقیاس وسیع از بیل گیتس رئیس مایکروسافت:
ما با یک دیدگاه از یک رایانه در هر میز و هر خانه شروع کردیم ... هر روز ما در حال پیدا کردن راه های جدید برای فن آوری بهبود وغنی سازی زندگی مردم هستیم. ما واقعا فقط شروع کردیم.
برند مایکروسافت نام جدایی ناپذیر دنیای کامپیوترهاست. اکثر رایانه های شخصی با ویندوز به عنوان استاندارد کار میکنند حتی اگر سخت افزار کامپیوتر را بتوان با تعدادی از سیستم عامل های مختلف اجرا کرد.

ارزش ها

اولا، همه می خواهند همان ارزش ها را با کسب و کارشان مرتبط سازند ،ثانيا، ارتباط دادن به ارزش ها آسان نيست.
مشاوران برندینگ و طراحی می توانند به شما در توضیح آنچه که سازمان شما و یا کسب و کار شما می خواهد، کمک کنند . این اتفاق از طریق طراحی گرافیک، زبان، تبلیغات، آموزش کارمندان، مواد مورد استفاده در تولید محصول و غیره باشد.
شرکت ساروین با تیم متخصص در کنار شما خواهد بود تا نام برند خود را بر سر زبانها بیاندازید.

 

 


منبع: DESIGNCOUNCIL
میزان رضایت شما از این مقاله: