Sarwin

SWISHصندلی تاشو با استفاده از الگوریتم ها


نویسنده: امیر پُل رودی تاریخ ایجاد: ۱۳۹۸/۰۲/۳۰ گروه: طراحی محصول بازدید: 6127 پسند:

در نگاه اول، Swish شبیه چیزی بیش از یک صندلی تاشو فانتزی نیست، اما هرچه بیشتر بررسی کنید، متوجه خواهید شد که صندلی Swish به طرز غیرقابل تصوری زیباست و در هر دوحالت باز و بسته ظاهری متحد، صاف و یکپارچه دارد. این صندلی که از چوب ساخته شده، به صورت تاشو و چرخشی باز و بسته میشود.

swish1

این صندلی به وسیله 27 قطعه چوبی و چند لولا ساخته میشود.چوب این صندلی از چوب درخت گیلاس است. این لولاها با یکدیگر شکل متفاوتی دارند. کارلو راتی ایتالیایی، مدیر آزمایشگاه senseable city MIT ، هر کدام از لولاها را بادست درست کرده است و به همین علت ساختن هر یک ازین صندلی ها برای شرکت مبلمان ایتالیایی cassina، روندی کند و آرام داشته است.ratti با الگوریتم توانسته لولاها را طراحی کند و در این راه محاسبات دقیقی انجام داده است. او میگوید "تنها با محاسبات توابع میتوانید از پس طراحی و ساخت آن برآیید. هرگاه شما بتوانیید از موادی که در اختیار دارید حرکتی پویا و متحرک خلق کنید، شما میتوانید چیزهای اعجاب انگیز و جادویی بسازید."

پارامتریکصندلی پارامتریک

الگوریتم ها به طراحی شکل بخش های موتور سیکلت، پل ها و حتی سالن های کنسرت کمک کرده اند، اما swish به عنوان نمونه جدید استفاده از طراحی پارامتریک همراه با پویایی و اثری جنبشی است. رتی با وارد کردن یک سری ورودی به نرم افزار مدل سازی به یک روش ساخت مبلمان که آن را "چوب قابل برنامه ریزی(programable wood)" نامیده است؛ دست یافت.  تناسب بین وزن و ارتفاع از اهمیت زیادی برخوردار است و به یکپارچگی و توازن صندلی کمک زیادی میکند. همچنین باید از راحتی خاصی برخوردار باشد، بنابراین صندلی را با یک انسان در فضای سه بعدی طراحی کرد تا ساختار ارگونومیکش را مورد بررسی قرار دهد. در نهایت پس از بررسی های انجام شده،رتی محصولش را از مرحله طراحی به ساخت برد و کار با لیزر برش را آغاز کرد.

swish4swish5

چهارپایه swish هنوز در مرحله پروتوتایپ  یا نمونه اولیه است، اما در قیاس با سایر نمونه های الگوریتمی طراحی شده ی موجود از توجه مناسبتری در بازار برخوردار است. سال گذشته، زمانی که طراحان Autodesk از الگوریتم های ساخت صندلی elbo استفاده می کردند، به نتایج بیولوژیکی جالبی دست یافتند.این نتیج به طراحی و تعیین شکل ساختار پشتی و شکل پایه های صندلی کمک میکرد. صندلی swish از نظر عوام بیشتر از آناتومیکال، دکوراتیو بنظر میرسد. امروزه بسیاری از مردم از پارامتریسم استفاده میکنند که این خود مسبب ایجاد بی نظمی و تناسب (یا به اصطلاح baroque) میکند که رفع این مشکل هدف ما از ساخت این صندلی است.

swish6


منبع: wierd.com
میزان رضایت شما از این مقاله: